10 Kasım 1881~1938 Mustafa Kemal Atatürk

Ece

Yönetici
images (61).jpeg


Bir dünya lideri düşünün ki ülkesini işgalden kurtarır,kölelikten kurtarır ve halkı için özgür bir yaşam kurmaya çalışır..

Peki bizler Atatürk'ü neden mi bu kadar çok seviyoruz.

Çünkü;

90 küsür sene önce,tenis maçı izlerken fotoğrafı var,yüzerken...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Ekli dosyayı görüntüle 806


Bir dünya lideri düşünün ki ülkesini işgalden kurtarır,kölelikten kurtarır ve halkı için özgür bir yaşam kurmaya çalışır..

Peki bizler Atatürk'ü neden mi bu kadar çok seviyoruz.

Çünkü;

90 küsür sene önce,tenis maçı izlerken fotoğrafı var,yüzerken fotoğrafı var,sahilde kumda otururken, kürek çekerken,at binerken, konser izlerken,zeybek oynarken,dans ederken,heykel incelerken fotoğrafı var.

Salıncakta çocuk gibi gülerek sallanırken bile fotoğrafı var...

O dönemin kıyafetlerine,ayakkabılarına bakıyorsun,sanırsın Dünya moda ikonu, Hayvanlarla fotoğrafları var,çocuklarla,delikanlılarla,cephede askerlerle,komutanlarla, dahası köylülerle,şairlerle,yazarlarla,sanatçılarla..

Aşık olmuşluğu da var,oturup rakı içmişliği de...

Dua etmişliği de vaaz vermişliği de
"BANA YENİDEN ÜNİFORMAMI GİYDİRTMEYİN" deyip ültimatom verdiği de var.

Tek bir ağacı kestirtmemek için koca köşkü yürütmüşlüğü de var,bozkır Ankara'ya Atatürk Orman Çiftliği'ni kurmuşluğu da ..

Kalbine kurşun yemişliği de var vatanı için...

Savaştan savaşa koşmuşluğu da var,22 yıl cephede geçişmişliği de var.

Birçok ülke liderini sofrasında ağırlamışlığı da var, ama malesef "Evde yiyecek kalmadı oğlum" diye mektup yazan anacığına;
" Bendeki para Milli Mücadele parasıdır,Vatanı kurtarmak için topladık.Kanunun ehemmiyeti büyük,size şuan para gönderemem anacığım,şimdilik evdeki halıları satın" demişliği de ...

Ve tarihin görüp görebileceği en yoksul,en çaresiz savaşlardan birinde, "GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER." demişliği de var.

Ömrünü,emeklerini,aklını,sevgisini milletine bağışlayıp gitmiş bir ATA mız var..

Şimdi baktığımızda kaç babayiğit yapabilir bunları, ha birde " Bize uymuyor ilgilenmiyoruz; düzenleyip yeniden göndersinler,bakarız" deyip Birleşmiş Milletler Cemiyeti'ne kurallarını değiştirmişliği de var.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi; yemesiyle,içmesiyle,oturmasıyla,kalkmasıyla,çatal,bıçak tutmasıyla,zarafet timsahı bir ATA mız var.

Avrupa'dan önce kadınlara değer vermiş,bizlere seçme ve seçilme hakları vermiş,kadını insan makamına uygun bir hale getirmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Atamızın en büyük emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne her yönü ile sahip çıkacağımıza söz vererek aramızdan ayrılışının 85. yılında, Ulusumuzun yüreğinde ölümsüzleşen, Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK' ü dava ve silah arkadaşlarını bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyor, yüksek hatırası önünde saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Aziz ruhun şad olsun.


Ece
Eline sağlık Ece ,günün önemine yakışmış kalemin.
 
  • Like
Tepkiler: Ece

Users who are viewing this konu

Radyo TrendFm Dinle

mIRCForum.Org.TR

Üst