FELSEFEYE GİRİŞ

Felsefeye giriş, herhangi bir konuya giriş gibi değildir. Zira herhangi bir konuya girişin ilk adımı onu tanımlamaktır ancak felsefeye girişte durum biraz farklıdır.

Bir şeyin ne olduğunu söylemenin eski çağlardan beri kabul edilen en iyi yolu, o şeyi...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.

Felsefeye giriş, herhangi bir konuya giriş gibi değildir. Zira herhangi bir konuya girişin ilk adımı onu tanımlamaktır ancak felsefeye girişte durum biraz farklıdır.

Bir şeyin ne olduğunu söylemenin eski çağlardan beri kabul edilen en iyi yolu, o şeyi tanımlamaktır. Çünkü iyi ve doğru bir tanım, tanımlanan şeyin ayırt edici özelliğini gözler önüne sererek onun ne olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, bunu felsefe için yapmak ne kolay ne de doğru bir şeydir.
Felsefe, düşünmeye ve sorgulamaya istekli insanların hayata geçirdikleri bir şeydir. Öyle ki entelektüel bir alışveriş süreci içinde, karşılıklı muhabbet ya da tartışmalarla ortaya çıkabilen bir şeydir. Sadece filozofların çözümlerini okumak veya felsefe bilmek değildir. O, düşünen, sorgulayan, araştıran, kendi yanıtlarını vermeye çalışan insanların, düşünce alışverişiyle yaşayan bir araştırma türüdür.
Nuri Bilge Ceylan kış uykusu filminde çalışmak mı oturup düşünmek mi üzerine bir sahne vardı ben daha çok çalışmak daha değerli olduğunu düşünüyorum tabi bunun temelinde düşünmek var örnek vermek gerekirse sorguladı sistem kötü dedi ve öyle kalmak mı yoksa olduğu gibi kabul edip ona göre hareket etmek mi daha değerli?

• Like
Tepkiler: Ece
Nuri Bilge Ceylan kış uykusu filminde çalışmak mı oturup düşünmek mi üzerine bir sahne vardı ben daha çok çalışmak daha değerli olduğunu düşünüyorum tabi bunun temelinde düşünmek var örnek vermek gerekirse sorguladı sistem kötü dedi ve öyle kalmak mı yoksa olduğu gibi kabul edip ona göre hareket etmek mi daha değerli?
Düşüncelerimizi işleme almak çalışmak oluyor bi nevi sadece düşünerek kazanamayız ve değişiklik yapamayız o sebeple çalışmak zihni ve düşünceleri geliştirir.

Users who are viewing this konu

Radyo TrendFm Dinle

mIRCForum.Org.TR